Elurikkus ja loodus

04.-o5.04.2019 Ananassi ja avokaado kasvatamine

1.-5. aprillni toimus lasteaias PRIA toel tervislik smuuti- ja mahlanädal. Kuna valmistasime ananassi mahla ja smuutisid nii ananassi kui avokaadoga, siis otsustasime neid ka lähemalt tundma õppida ja panna kasvama.

Kõigepealt tutvusime viljadega. Lapsed tundsid ära ananassi, kuid avokaado nime ei teadnud. Lapsed said vilju katsuda ja vaadelda ning üheskoos kirjeldasime ja võrdlesime nende suurust. Mõistatasime, kus need võiks kasvada ja kas neid Eestis kasvab.

Seejärel vaatasime, missugune näeb välja ananassi ja avokaado õis, vili, lehed, kus on nende kasvukoht, missugusest riigist on nad pärit, kui kaugel see riik Eestist asub ning kuidas neid paljundatakse. Meie ananassid olid pärit Costa Ricalt ning avokaadod Keeniat. Vaatasime videoid ananassi- ja avokaado kasvatamisest.

Seejärel asusime ananassi-õunamahla valmistama.

Ühe järele jäänud ananassipealse istutasime koos lastega potti ja teise panime klaaspurki vette, et sellele juured alla tuleksid.

 

 

Järgmisel päeval valmistasime lastega spnatismuutit, kuhu käis sisse ka avokaado. Avokaado seemne panime samamoodi kasvama nii vette kui ka potti, et näha, kus seeme paremini kasvama läheb.

Tegevus toimus Erasmus+ projekti “HOB`s adventure – hands on biodiversity” raames.

26.03.2019 Kevadet otsimas

Käisime õppekäigul, mille eesmärgiks oli otsida ja õppida tundma kevade märke. Leidsime aedadest lumi- ja märtsikellukesi, siniliilaid ja krookuseid. Kevadlilli tutvustamise lastele eelnevalt hommikuringis. Vaatlesime puhkevaid pungi puudel, jälgisime lindude tegevust ja kuulasime nende laulu. Lapsed märkasid mitut lepatriinut. Korjasime üles maas vedelva prügi ja viisime selle õigesse kohta. Lisaks vaatlesime ning võrdlesime maju kinnistades mõistete kõrgem-madalam kasutamist.

Otsi üles lepatriinu!

26.03.2019 Seemnete külvamine

Külvasime Muumide rühma lastega tomati- ja päevalilleseemneid. Uurisime ja võrdlesime seemneid. Iga laps sai kordamööda mulda potti panna, seemneid külvata ja kasta. Kordasime üle, mida on vaja, et seemnest taim tärkaks.

25.03.2019 Porimaal

KEVADPORI

Contra

Kevadel jääb tühjaks tuba,

teeme ennast poriseks.

Kevades on mingi uba:

pole last, kes toriseks.

 

Päikeloojanguni õues

tulvavetes ujume,

pole meie märjas põues

ruumi tusatujule

 

Mudapilve pritsime nii

kõrgele kui oskame.

Kuldnokk pageb nagu peni

kõrgemale oksale.

                                 

14.03.2019 Uued pesakastid üleval

Tänu Sanderi isale said pesakastid puudele kinnitatud ning täna nägime juba ka tihaseid uusi kortereid uudistamas. Jälgime huviga, kes otsustavad sinna sisse kolida.

08.03.2019 Pesakastide meisterdamine

Mattiase isa käis Muumide rühmas lastega lindude pesakaste meisterdamas. Lapsed said ka ise käed külge lüüa.

Lisaks rääkisime lastega, kes lindudest võiks sinna pesa teha ning miks neid pesakaste on vaja. Pesakastid leiavad endale asukoha lasteaia õuealal kasvavatel puudel.

    

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

06.03.2019 Vastlatrall Eesti Põllumajandusmuuseumis

Vastlapäeva käisime sel aastal tähistamas Eesti Põllumajandusmuuseumis. Lapsed said palju uusi kogemusi ning said lähedalt näha ja suhelda erinevate loomadega.

Lapsed said sõita hobusega.

Laudas tutvusime jäneste, lammaste, tallede, hobuse, vuttide, kanade ja pardiga.

Kõige rohkem meeldis lastele lambaid toita.

Sigade põllule ajamine

Lisaks ajasime kada, tutvusime linakasvatusega, sõitsime soome kelguga, lasime vastlaliugu, sõime vastlakukleid ja jõime teed.

28.02.2019 Toalillede ümberistutamine ja paljundamine

Mitmed lasteaia toataimedest vajasid ümberistutamist, kuna potis oli neil jäänud kitsaks ja juurde oli kasvanud poegi.

Kõigepealt valmistasime ette potid. Lapsed maalisid savipottidele akrüülvärvidega peale ilusa mustri.

 

Järgmisel päeval otsisime raamatust uuesti välja taimed, mis ümberistutamist vajasid (aaloe, agaav, havortia). Tuletasime meelde nende nimed, uurisime raamatust millist mulda mingi taim eelistab, palju valgust ja päikest ning niiskust vajab. Aaloe puhul rääkisime, kuidas taime lõigata poegade saamiseks (mitte kasutada kääre, vaid nuga) ja tema kasulikkusest tervisele ning kuidas põletuste puhul määrida. Lapsed said aaloet ka maitsta.

Seejärel võrdlesid lapsed lilli omavahel, mille poolest nad erinevad ja sarnanevad.

Näitasime ette, kuidas lille istutada (põhja kergkruus, potti mulda, taimede juured puhastada, auk mulda, taim sirgete juurtega mulda, eelnevalt mulda kasta). Lapsed jagasime 3 gruppi (aaloe, havortia, agaav). Iga grupp tegeles ühe lillega ja iga laps sai ühe taime potti istutada.

 

Mõned istutatud lilledest plaanime edasi kinkida oma headele koostööpartneritele, kui need on ilusti kasvama läinud.

Tegevus toimus Erasmus+ projekti “HOB`s adventure – hands on biodiversity” raames.

 

20.02.2019 Rukkilill on Eesti rahvuslill

Eesti Vabariigi aastapäeva eelselt külvasime lastega pottidesse rukkilille seemned.

Enne külvamist tuli ette valmistada potid, mille kaunistasime lipuvärvidega.

Seejärel sai  potid täita mullaga ja seemned sisse külvata.

 

Tegevus toimus Erasmus+ projekti “HOB`s adventure – hands on biodiversity” raames.

07.02.2019 Sibulate kasvamapanek

Otsustasime lastega panna sibulad kasvama, et supi peale oleks roheline omast käest võtta. Ühe sibula panime veeklaasi, et näha, millised on sibula juured ja võrrelda, kus kasvab sibul paremini, kas mullas või vees. Tegevus on seotud ka teemaga “Tervis ja heaolu”.

Nädal hiljem

07.02.2019 Jääkunst

Uurisime lastega, kuidas tekib jää ning viisime läbi katse, kas jääd tekib rohkem, kui oli vett. Jää kaunistamiseks lisasime looduslikku materjali.

18.01.2019 Matk: talv pargis

Käisime lastega matkal pargis, et uurida talvist loodust ja otsida loomade, lindude tegevuse jälgi. Oma retkel õnnestus meil näha oravat. Panime lindudele ja oravatele toitu, uurisime jälgi ning mängisime erinevaid õppemänge. Läbi otsimismängu saime teada, et valget värvi jänest on kõige keerulisem märgata ja seepärast on jänesel talvel kasukas valge. Mängus “Minu käbi” pidid lapsed mõistama, kelle käes on käbi ehk kuhu orav oma toidusahvri tegi. Mööda ei kõndinud me ka maas olevast prügist ning viisime selle sinna, kus on selle õige koht.

14.01.2019 Lindude talvine toitmine

Muumide rühma lapsed valmistasid lindudele toidupalle. Segasime sulatatud searasva seemneseguga ja tõstsime segu vormidesse, vahele panime riputamiseks nööri. Seejärel viisime vormid õue tahenema. Valmis toidupallid riputasime  lastega õueala puudele ja põõsastele.

14.12.2018 Anni lasteaia jõulupuu

Hoime loodust ja seetõttu lasteaeda päris kuuske ei too. Selle asemel leiutame igal aastal ise ühe kuuse käepärastest vahenditest. Ehted meisterdasid külge lapsed.

 

27.11.2018 Toalillede kaardistamine

Muumide rühma lapsed uurisid toas kasvavaid taimi. Esmalt tuli lill raamatust üles leida.

Seejärel lugesime ja arutasime, kuidas lille eest hoolitseda, mida ta vajab kasvamiseks, millist temperatuuri, kui palju päikest ja vett. Uurisime termomeetrit, kuidas see töötab, missugune on temperatuur toas ja missugune on temperatuur aknalaual, kus on lille tavapärane asukoht. Eesmärgiks oli uurida, kas see koht on lillele sobiv.

Seejärel meisterdasime igale lillele infosedeli, kuhu märkisime lille nime, kui palju päikest ja vett ning missugust toatemperatuuri ta vajab.

22.10.2018 Linnuvaatlusretk

Käisime Muumide rühma lastega linnuvaatlusretkel lasteaia ümbruses. Iga laps sai endale kaardi linnu pildiga, keda ta pidi retkel otsima.

Lindude lähemaks uurimiseks võtsime kaasa binoklid. Kahjuks oli tuuline päev ja linde oli ringi liikumas vähe.

Lisaks meisterdasime viimastest lehtedest linde.


 

19.10.2018 Matk: värvikirev sügis

Käisime matkal ja uurisime pargis sügisest loodust.

18.10.2018 Lehemandalad

Koostasime Muumide rühma lastega värvilistest sügislehtedest lehemandalaid. Lehed korjasime nädala jooksul jalutuskäikudel lasteaia ümbruses.

Jalutuskäigul

Kõigepealt proovisime lehti suuruse alusel järjestada.

 

28.09.2018 Meisterdamine looduslikust materjalist

Muumide rühma lapsed meisterdasid aiasaadustest ja sügisandidest vahvaid tegelasi.

Dinosaurused

24.09.2018 Sügisesed aiatööd

Kuna Mihkipäevaks peab olema saak salves ja sügisesed aiatööd tehtud, siis tegime meiegi aias viimaseid saagikoristustöid.

 Porgandite järjestamine pikkuse järgi

Kartulivõtt
Osa saagist

 

21.09.2018 Õppeprogramm “Orava aastaring” Vapramäel

Muumide rühm osales KIK toel õppeprogrammis “Orava aastaring”. Õppisime tundma orava eluviise neljal aastaajal ning saime oravate kohta teada palju muudki huvitavat.

Retke algus

Pakasega tuleb püsida pesas

Oravapojad peavad hääle järgi leidma oma ema.