Jäätmed ja prügi

27.05.2020 Seemnepaberi valmistamine

Valmistasime Muumide rühma lastega paberijääkidest seemnepaberit. Paar päeva varem panime paberitükid vette ning kui need olid piisvalt kaua ligunenud, purustasime need saumiksriga ühtlaseks massiks. Kasutasime piparkoogivorme paberi vormimiseks. Kuivatasime üleliigse vee ning surusime seemned paberimassi sisse, seejärel jätsime need kuivama. Hiljem, kui seemnepaberid olid täielikult kuivanud, meisterdasime kaardid juhistega selle kasutamiseks. Iga laps joonistas sinna ka lille, mis tema seemnepaberist kasvab.

Paberimassi valmistamine

Paberimassi piparkoogi vormidesse surumine

Kaartide valmistamine

06.03.2020 Kevadkoristus

Tegime Muumide rühma lastega väikese jalutuskäigu lasteaia ümbruses, eesmärgiga otsida esimesi kevade märke ja vaadelda lindude tegevust. Kui lapsed kuulsid, et läheme jalutuskäigule, küsisid nad kohe, et kas nad võivad prügi ka korjata ja et kindlasti tuleb kilekott kaasa võtta ning parem juba mitu, sest jäätmed tuleb ju sorteerida ka. Nii siis sai meie kevade vaatlusest rohkem prügi otsimise retk ning möödaminnes sai pilk ka lumi- ja märtsikellukestele heidetud.

Jaanuar 2020 Trummiprojekt koostöös peredega

Koostöös vanematega korraldasime lasteaias taaskasutusprojekti, mille käigus valmis igal lapsel trumm, mida kasutame lastega muusika- ja liikumistundides ning lasteaia üritustel.

Kõigepealt palusime vanematel tuua lasteaeda ämbri, mida enam ei vajata ja sobib taaskasutuseks ning söögipulgad trummipulkade meisterdamiseks.

Koos lastega muutsime ämbrid trummideks ning iga laps kaunistas trummi vastavalt oma soovile.

Trummi kaunistamine

Trummimäng muusikategevuses

Trummimäng vabal ajal

20.09.2019 Maailmakoristuspäev

Andsime on oma väikse panuse maailmaparandamisse, koristades tänavaid lasteaia ümbruses. Eelnevalt arutlesime lastega, miks see on vajalik, missugust mõju avaldab prügi mahaviskamine loodusele, loomadele ja lindudele, kuhu prügi käib ning miks on seda vaja sorteerida. Rääkisime ka ohutusnõuetest prügi korjamisel.

Oma retkel leidsme palju kilet, kommipabereid ja pakendeid, suitsukonisid, klaasikilde, ühe patarei, vana saapa ja palju muud. Kõige rohkem koguneski olmejäätmeid. Eraldi kogusime jäätmed, mida on võimalik ümbertöödelda (paberi, klaasi, metalli) ja ohtlikud jäätmed. Jäätmed viisime lasteaia lähedal olevatesse konteineritesse ning olemejäätmed lasteaia olmejäätmete prügikasti. Leidsime, et väga palju on pisijäätmeid, mida esmapilgul ei märka ning palju on peidetud põõsaste ja hekkide alla. Lapsed sattusid jäätmeid otsides hasarti ning võtsid ülesannet väga tõsiselt – kõik asjad said välja kaevatud!

Tegevus on seotud ka teiste Rohelise kooli programmi teemadega nagu Kliimamuutused, Elurikkus ja loodus, Globaalne kodakondusus, Tervis ja heaolu.

13.05.2019 Miksteatri etendus “Kulplased”

Meie lasteaias käis külas Miksteater õpetliku etendusega “Kulplased”. Etendus rääkis jäätmekogumisest, keskkonnasäästlikkusest ja pakendite taaskasutamisest.

23.04.2019 Keskkonnateemaline näidend “Paberi seiklused”

Inspireerituna raamatust E.H. Sits “Nätsupaberi rännak” lavastasime Muumide rühmas loodushoiust ja jäätmete taaskasutusest rääkiva näidendi “Paberi seiklused”.

Näidendis vajaminevad rekvisiidid meisterdasid lapsed ise.

Näidendi proov

Näidendiga esinesime Tartu eralasteaedade näitemängupäeval Puhhi lasteaias.

Näidend tuleb esitamisele ka emadepäeva üritusel.

08.04.2019 Taaskasutuskunst: piimapakkidest nukud

Novembris otsustas Rohelise kooli töörühm hakata koguma pakendeid muust prügist eraldi. Niisiis oli meil kogunenud juba hulk piimapakke, millest ostustasime Muumide rühma lastega meisterdada nukud. Kunstitegevuse eesmärk oli õppida umbsõlme sidumist, mis lastel tegevuse lõpuks tuli juba päris hästi välja. Iga laps sai ise otsustada, mis nuku ta teeb ja ise näo kujundada. Nii valmisid meil kassid, öökullid, tihased, ükssarvkass, koer. Lastele meeldisid nukud väga. Kohe kui nukud valmis said, hakkasid nad nendega mängima.

See on tihane.

01.02.2019 Taaskasutuskunst: korkidest päike

Meisterdasime lastega pudelikorkidest päikese. Arutlesime, miks on päike vajalik loodusele, taimedele ja kõigele elavale.