Kliimamuutused

25.03-29.03.2019 Toidujäätmete vähendamise nädal

Rohelise kooli töörühma koosolekul arutasime, kuidas saaksime toidujäätmeid vähendada, nii et tekiks vähem jäätmeid, mida ära visata. Otsustasime, et vanema rühma lapsed saavad endale ise toitu tõsta. Iga laps tõstab endale nii palju, kui tahab ja arvab, et ära sööb, kokkulepe on, et kõik, mis endale tõstad, tuleb ära süüa.

Muumide rühmas viisime koosoleku läbi ka lastega, kus arutasime, kuidas saaksime toidujäätmeid vähendada ja kuidas toidujäätmed mõjutavad keskkonda ja loodust.

Toidujäätmete vähendamise nädalal viisime Muumide rühma lastega läbi kaalumise, kui palju toitu järgi jäi. Koostasime tabeli, kuhu laps märkis rõõmsa või kurva näo, vastavalt, kas toit maitses või mitte ning märkis, kas nulli või kaalumise tulemuse. Motiveerimiseks lubasime nädala lõpus üllatust neile, kel kõigi päevade peale on märgitud null. Nädala lõpus tegime kokkuvõtte ja lugesime kokku naerunäod ja kurvad näod ning mitu last jättis toitu järgi, mitu sõi kõik ära.

Jätkame ka edaspidi sellega, et lapsed saavad ise otsustada, kui palju nad süüa soovivad. Ise toidu tõstmine suurendab nende iseseisvust ja enesekindlust ning senine kogemus on näidanud, et toitu jääb vähem järgi. Lapsed söövad ära selle, mis nad tõstavad ning seetõttu rändab toitu prügikasti vähem. Ise toidu tõstmine on andnud võimaluse ka juurde võtta neil, kes seda soovivad. Varem olid aga lastele tõstetud valmis portsjonid, mistõttu osade laste poolt söömata toit läks prügikasti, samas kui teised oleksid juurde soovinud.